Przejdź do treści
Napisz do nas:  kontakt@majacademy.pl
Dieta skandynawska – nowa królowa wśród diet?

Dieta skandynawska – nowa królowa wśród diet?

Dieta skandynawska, inaczej nazywana dietą nordycką lub dietą północną, zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Przypisuje się jej prozdrowotne właściwości, a niektórzy porównują ją ze znaną już bardzo dobrze dietą śródziemnomorską. Dieta śródziemnomorska plasuje się na wysokich pozycjach w rankingach na najzdrowsze diety już od wielu lat. Czy dieta skandynawska zajmie jej miejsce? Czym jest dieta skandynawska? Czy warto ją stosować?

Owoc w tle

Dieta skandynawska – zasady

Dieta skandynawska (jak sama nazwa wskazuje) wywodzi się z krajów skandynawskich – Danii, Szwecji, Norwegii. Bazuje ona na tradycyjnych potrawach spożywanych w tamtejszych rejonach globu. Dieta skandynawska zyskuje coraz większą popularność dzięki naukowcom, którzy dostrzegli w tym modelu żywienia ogromny potencjał. Jakie są zasady diety skandynawskiej?

Dieta skandynawska ma bardzo proste zasady, a opiera się w dużej mierze na rybach, a zwłaszcza łososiu. Duńczycy, Szwedzi i Norwegowie spożywają bardzo dużo ryb, a jak wiadomo, są one dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które to z kolei stanowią fundament diety przeciwzapalnej. Dzięki obfitości ryb w jadłospisie, kuchnia skandynawska bogata jest także w witaminę D oraz jod. Kraje skandynawskie słyną również z dziczyzny. Jest to mięso o mniejszej zawartości tłuszczu niż przykładowo wieprzowina, którą z kolei kochają mieszkańcy krajów zachodnich. Dieta skandynawska opiera się w głównej mierze na zdrowych tłuszczach – ryby, owoce morza, oleje roślinne,  a głównym rodzajem mięsa, które jest tam spożywane, jest dziczyzna.

Jeśli chodzi o węglowodany, dieta skandynawska bazuje na pełnoziarnistych produktach zbożowych. Mieszkańcy krajów północnych spożywają ciemne pieczywo, składem przypominające trochę znany nam doskonale pumpernikiel. Dieta skandynawska to także kasze gruboziarniste. Jak widać, dieta nordycka jest bogata w błonnik pokarmowy, a spożywanie go niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Działa świetnie na pracę jelit, skład mikrobiomu jelitowego oraz na zmniejszanie stężenia cholesterolu we krwi.

Jak wyobrażamy sobie Skandynawię, widzimy las. Nie bez powodu więc dieta skandynawska to obfitość produktów, które są “darami lasu”. Kuchnia nordycka obfituje w borówki, jagody i jeżyny. Owoce leśne z kolei słyną z bogactwa przeciwutleniaczy, które na nasz organizm działają zbawiennie. 

Norwegia, Dania i Szwecja nie słyną także z korzystnych warunków do uprawy roślin. Mieszkańcy tamtych regionów często więc w swoich kuchniach sięgają po warzywa kiszone i inne fermentowane produkty. A wiemy chyba doskonale jak tego typu produkty wpływają korzystnie na jelita?

Dieta skandynawska opiera się w większości na prozdrowotnych produktach, a jej zasady są bardzo podobne do zasad diety przeciwzapalnej czy diety śródziemnomorskiej. To, że dieta skandynawska zyskuje coraz większe grono wielbicieli, nie powinno więc dziwić.

Dieta skandynawska – jadłospis

Jadłospis na diecie skandynawskiej opiera się na lokalnych produktach – rybach, owocach morza, owocach leśnych, dziczyźnie, kiszonkach, strączkach i ciemnym pieczywie. Można by rzec – samo zdrowie! Nie jest więc zaskoczeniem fakt, że coraz więcej osób chce swój jadłospis upodabniać do tego północnego. Jest wiele trendów w dietetyce, niektóre lepsze, inne zaś gorsze. Jednak z pełną świadomością możemy stwierdzić, że upodabnianie swojej codziennej diety do diety skandynawskiej to coś, co może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Poniżej znajdziesz przykład jak mógłby wyglądać jednodniowy jadłospis na diecie skandynawskiej.

Dieta skandynawska – jadłospis (1 dzień)

  • Śniadanie: Kanapki z chudym twarożkiem, rzodkiewką i ogórkiem kiszonym
  • Drugie śniadanie: Koktajl z borówek i jeżyn
  • Obiad: Łosoś w sosie koperkowym z kaszą pęczak i surówką z kiszonej kapusty
  • Kolacja: Zupa z soczewicy z grzankami

Jeśli zastanawiasz się czy dieta skandynawska to coś dla Ciebie, skorzystaj z jadłospisów antyzapalnych dostępnych na platformie MajAcademy. Opierają się one bowiem na podobnych składnikach (link).

Dieta skandynawska – efekty

Jeśli zastanawiasz się czy dieta skandynawska przyniesie efekty w postaci redukcji masy ciała, to tak – przyniesie. O ile będziesz trzymać się deficytu energetycznego, czyli spożywać mniejszą ilość kalorii niż wynosi Twoja całkowita przemiana materii. Każda dieta może być odchudzająca, pod warunkiem, że zadbamy o deficyt kaloryczny. Jeśli nie jesteś pewna jak obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne, skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora kalorii.

Dieta skandynawska to nie efekty sylwetkowe, ale przede wszystkim efekty zdrowotne. Wdrażając jej zasady do swojego codziennego jadłospisu, w niedługim czasie możesz się spodziewać poprawy zdrowia. Jakie efekty możesz dostrzec stosując dietę skandynawską?

  • wzmocnienie odporności,
  • poprawa wyglądu cery, włosów i paznokci,
  • poprawa perystaltyki objawów i zmniejszenie częstości uciążliwych objawów ze strony układu pokarmowego (np. zaparć),
  • obniżenie poziomu LDL (“złego cholesterolu”) i trójglicerydów we krwi.

Dieta skandynawska to także zwiększenie spożycia produktów będących źródłem błonnika pokarmowego i zmniejszenie spożycia produktów przetworzonych. Skutkować to wszystko może poprawą wrażliwości tkanek na insulinę.

Dieta skandynawska – przepisy

Jeśli nie chcesz od razu modyfikować całkowicie obecnego stylu odżywiania, a jedynie dodać trochę nowych posiłków, czerpiąc inspirację z kuchni skandynawskiej, to spieszymy z pomocą! Poniżej znajdziesz trzy przykładowe przepisy, które doskonale wpisują się w dietę skandynawską.

Dieta skandynawska – przykładowe przepisy

  1. Owsianka orzechowa z borówkami:

Składniki:

  • 50 g płatków owsianych górskich,
  • 1 szklanka mleka 2% (lub napoju roślinnego),
  • 1 łyżka masła orzechowego,
  • 70 g borówek (świeżych lub mrożonych),
  • 1 łyżeczka syropu klonowego (lub miodu).

Sposób przygotowania:

Płatki owsiane zalej mlekiem i gotuj aż zmiękną. Pod koniec gotowania dodaj masło orzechowe. Możesz opcjonalnie posłodzić owsiankę erytrytolem, ksylitolem lub innym słodzikiem. Do osobnego rondelka przełóż borówki i syrop klonowy. Podgrzewaj na wolnym ogniu aż powstanie coś na kształt sosu. Polej owsiankę borówkowym sosem.

  1. Pasta z makreli

Składniki:

  • 1 makrela wędzona (około 350 g),
  • 4 jajka,
  • 1 średnia cebula,
  • 2 ogórki kiszone,
  • 2 łyżki majonezu,
  • 1 łyżka musztardy,
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

Jajka ugotuj na twardo. Makrelę oczyść z ości i rozgnieć widelcem. Cebulę posiekaj, a ogórki pokrój w drobną kosteczkę. Zetrzyj jajka na tarce o grubych oczkach i wymieszaj wszystkie składniki.

  1. Zupa krem z soczewicy:

Składniki:

  • ½ szklanki czerwonej soczewicy (suchej),
  • ½ szklanki mleczka kokosowego z puszki,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • 1 cebula,
  • ½ pora,
  • 3 ząbki czosnku,
  • 500 g ziemniaków,
  • 1 marchewka,
  • 500 ml bulionu warzywnego,
  • przyprawy: oregano, papryka słodka, papryka wędzona (po łyżeczce), 
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

W dużym garnku rozgrzej oliwę i zeszklij posiekaną cebulę. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekanego pora i startą marchewkę. Dodaj przyprawy i smaż kilka minut. Dodaj pokrojone w drobną kostkę ziemniaki i soczewicę. Zalej bulionem, dopraw solą i pieprzem. Gotuj około 20-25 minut aż ziemniaki będą gotowe. Dodaj mleczko kokosowe i zblenduj na krem.

Nie musisz wpisywać w wyszukiwarkę “dieta skandynawska – przepisy” – wystarczy, że dołączysz do MajAcademy! Znajdziesz tam ponad 200 przepisów, a baza stale rośnie. Wiele z nich opiera się na bardzo podobnych zasadach jak dieta skandynawska (link).

Podsumowując, dieta skandynawska to bardzo ciekawy model żywienia i ma ona potencjał do zostania uznaną za jedną z najzdrowszych diet. Zawiera dużo produktów o działaniu antyzapalnym, a zdecydowanym jej królem jest łosoś i inne ryby. Zachęcamy do zapoznania się z tym modelem żywienia i włączeniem choć części produktów do swojej kuchni. 

Tło
Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji