Przejdź do treści
Napisz do nas:  kontakt@majacademy.pl
Oczyszczanie organizmu – moda czy konieczność?

Oczyszczanie organizmu – moda czy konieczność?

Oczyszczanie organizmu jest nadal niezwykle popularne ze względu na przypisywane mu właściwości zdrowotne. Zwolennicy detoksów twierdzą, że jest to najlepsza droga do zdrowia, pozbycia się wielu chorób i zbędnych kilogramów.

Owoc w tle

Czy tak właśnie jest? Czy nasz organizm potrzebuje regularnych detoksów, żeby prawidłowo funkcjonować? Przekonajmy się.

Na czym polega detoks organizmu

Najczęściej diety oczyszczające trwają do około 21 dni, często podzielone są także na różne fazy. Wyróżnia się wiele odmian diet oczyszczających organizm, ale każda z nich ma takie samo zadanie – pomóc naszemu organizmowi usunąć toksyny i przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie. 

Nie ma jednolitego określenia, czym te toksyny właściwie są, ale według zwolenników diet oczyszczających w naszym organizmie mogą znajdować się:

  • metale ciężkie,
  • różnego rodzaju chemikalia,
  • mikotoksyny,
  • inne zanieczyszczenia występujące w produktach spożywczych,
  • zbędne substancje powstające w wyniku procesów zachodzących w obrębie ludzkiego ustroju.

Kumulowanie się toksyn może z kolei powodować stany zapalne w organizmie, choroby autoimmunologiczne, przewlekłe zmęczenie, problemy z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego – oczywiście według entuzjastów detoksykacji organizmu. 

Jak oczyścić organizm?

Według powyższych założeń oczyszczanie organizmu powinno się przeprowadzać za pomocą diet detoksykującychgłodówek, postów, diet sokowych. Bardzo często są to diety alternatywne, które opierają swój jadłospis na pojedynczych produktach, np.: dieta kapuściana, jaglana czy jabłkowa – to tylko niektóre z propozycji. Popularne są również wszelkiego rodzaju posty. W grę wchodzą również preparaty przeczyszczające i suplementy wspomagające ten proces. 

Długość trwania wymienionych interwencji jest różna, często podzielona na kilka etapów. 

Pomimo zapewnień zwolenników detoksów, badania naukowe nie potwierdzają ich zbawiennego wpływu na zdrowie. Wskazują natomiast, że takie diety alternatywne mogą przynieść więcej szkody niż pożytku dla naszego zdrowia:

  • Diety oczyszczające dostarczają zbyt małą ilość energii w ciągu doby. Prowadzi to oczywiście to zmniejszenia masy ciała, jednak niesie za sobą również inne konsekwencje – mogą pojawić się niedobory mikro i makroelementów oraz białka, co jest prostą drogą do niedostatecznego odżywienia organizmu i zaburzeń zachodzących procesów w ludzkim ciele.
  • Przedłużające się głodówki i zbyt mała podaż kalorii powoduje wzrost poziomu hormonu stresu, czyli kortyzolu. 
  • Przedłużający się stres będzie zaburzał działanie także innych hormonów, na co szczególnie wrażliwe są kobiety. Efektem taki diet może być nawet zanik miesiączki i problemy w działaniu tarczycy.
  • Tak duże ograniczenia dietetyczne prowadzą bardzo często do zaburzeń odżywiania, problemów z prawidłowym działaniem przewodu pokarmowego oraz osłabieniem stanu włosów, skóry i paznokci- co powinno szczególnie przekonać panie, jeśli zastanawiają się nad zastosowaniem takiej kuracji.

Oczyszczanie organizmu za pomocą diet i środków przeczyszczających nie ma sensu z jeszcze jednego powodu – nasz organizm przeprowadza szereg mechanizmów, których celem jest usunięcie toksycznych substancji i sam świetnie potrafi sobie z nimi poradzić.

Detoksykacja – jak przeprowadza ją organizm?

Ludzki organizm przeprowadza detoksykację za pomocą kilku narządów: wątroby, nerek, płuc i w mniejszym stopniu skóry. 

Wątroba, to główny organ zajmujący się metabolizowaniem niekorzystnych związków powstających w wielu procesach zachodzących w organizmie, ale także rozkłada te substancje, które dostarczamy sami, np. z lekami. Nerki z kolei usuwają te substancje z moczem, a płuca w mniejszej ilości z wydychanym powietrzem. Częściowa eliminacja szkodliwych substancji zachodzi także wraz z potem wydalanym przez skórę

Jeśli dbamy odpowiednio o nasze zdrowie i wszystkie z wymienionych organów są w dobrym stanie, czyli pracują prawidłowo to możemy być pewni, że oczyszczanie organizmu również zachodzi i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych interwencji. Niezwykle ważne jest więc, żeby nie obciążać tych organów niezdrową dietą, alkoholem i innymi używkami, które będą negatywnie wpływały na ich funkcjonowanie.

Jak oczyścić organizm z toksyn – podsumowanie

Diety oczyszczające i inne formy detoksykacji organizmu nadal są bardzo popularne, ponieważ ukazywane są jako szybka i łatwa droga do zgubienia zbędnych kilogramów, poprawy samopoczucia i ogólnego zdrowia. Niestety tak duże ograniczenia w spożywanych produktach oraz dostarczanych przez nie kaloriach najczęściej odbijają się niekorzystnie na zdrowiu i samopoczuciu. Bardzo często po zakończeniu takiego postu czy monotonnej diety następuje efekt jojo – rzucamy się na jedzenie przyjmując nadmierną ilość energii, czego skutkiem jest nadrobienie wszystkich utraconych kilogramów z nawiązką. 

Takie podejście prowadzi także do zaburzonych relacji z jedzeniem.

Jeśli dbamy odpowiednio o odżywienie naszego organizmu oraz organów, które odpowiadają za oczyszczanie organizmu to żadne diety detoksykujące nie mają sensu. Zdrowe podejście do diety i odżywiania na co dzień przyniesie nam więcej pożytku niż stosowanie restrykcyjnych diet alternatywnych. 

Bibliografia:

  1. Kościński, B., Chmielarz, M., Szczurek i wsp. (2019). ROLA DIETY W PROFILAKTYCE I LECZENIU WYBRANYCH JEDNOSTEK CHOROBOWYCH. pod redakcją naukową prof. dr. hab. Krzysztofa L. Krzystyniaka dr Joanny Klonowskiej, 39.
  2. Klein, A. V., & Kiat, H. (2015). Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. Journal of human nutrition and dietetics, 28(6), 675-686.
Tło
Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji