Przejdź do treści
Napisz do nas:  kontakt@majacademy.pl
Japońska dieta wodna – zasady i skuteczność

Japońska dieta wodna – zasady i skuteczność

Japońska dieta wodna cieszy się coraz większą popularnością, jest uznawana za środek na wiele dolegliwości: wysokie ciśnienie, zaparcia, cukrzycę typu 2. Czy rytualne picie wody może doprowadzić do cofnięcia się zmian chorobowych? Nie od dzisiaj wiadomo, że picie wody jest jednym z ważniejszych elementów zdrowego trybu życia, więc być może japońskie podejście do picia wody zrewolucjonizuje walkę z niektórymi chorobami? Przyjrzyjmy się na czym polega i czy warto jej zasady wprowadzić do codziennego jadłospisu.

Owoc w tle

Japońska dieta wodna- zasady

Termin japońska dieta wodna wziął się oczywiście z Japonii. Jest to rytuał picia wody stosowany przez większość społeczeństwa od wielu lat. Pomimo enigmatycznej nazwy jej zasady i stosowanie są bardzo proste: codziennie rano należy wypić wodę o temperaturze pokojowej lub ciepłej na pusty żołądek. Ma to pomóc w oczyszczeniu układu pokarmowego i wyregulować jego działanie. Równocześnie zwolennicy tej diety twierdzą, że picie zimnej wody jest szkodliwe, ponieważ może to powodować utwardzanie tłuszczy znajdujących się w zjadanym pożywieniu, co z kolei prowadzi do spowolnienia trawienia i problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego. 

Japońska dieta wodna ma kilka założeń, których należy przestrzegać i powtarzać codziennie przez określony czas:

  1. Picie 4-5 porcji po 160 ml ciepłej wody na pusty żołądek zaraz po obudzeniu oraz po myciu zębów. Po wykonaniu tego rytuału śniadanie można zjeść po upływie 45 minut. 
  2. Każdy posiłek należy jeść 15 minut. Żeby cokolwiek zjeść lub wypić trzeba zachować dwugodzinny odstęp od ostatniego posiłku.
  3. Wodę trzeba pić powoli, małymi łykami.
  4. Na 20 do 30 minut przed snem trzeba wypić szklankę ciepłej wody
  5. Niektórzy zwolennicy diety zalecają także dodawanie soli do wypijanej wody w celu uzupełnienia mikro i makroelementów

W założeniach tej diety pojawia się także ograniczenie spożycia tłustych mięs i wędlin, masła oraz żółtych serów. Eliminacji podlegają także słodycze, napoje słodzone i wszelkie słone przekąski. Do jadłospisu za to powinno się wprowadzić chude mięso i ryby, warzywa oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Owoce można jeść od czasu do czasu.

Japońska dieta wodna- efekty

Według osób praktykujących to podejście japońska dieta wodna musi być stosowana przez konkretną ilość dni w zależności od choroby, którą chcemy leczyć, przykładowo:

  • Zaparcia- 10 dni
  • Nadciśnienie tętnicze: 30 dni
  • Cukrzyca typu 2: 30 dni
  • Nowotwór: 180 dni

Organizm ludzki składa się w około 60% z wody, zmienia się to wraz z wiekiem– im jesteśmy starsi tym udział wody jest mniejszy. Organizm noworodka zawiera około 75% wody, natomiast u osób powyżej 50 roku życia woda stanowi już tylko około 55%. W związku z tym zwiększenie ilości wypijanej wody daje wiele pozytywnych efektów dla naszego zdrowia, jak np.:

  • Poprawa wyglądu skóry (nawilżamy ją także od wewnątrz)
  • Poprawa perystaltyki jelit
  • Usprawnia funkcjonowanie naszego mózgu
  • Pomaga w prawidłowym trawieniu jedzenia
  • Wpływa na ciśnienie krwi
  • Wpływa pozytywnie na funkcjonowanie nerek

Warto więc zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu poprzez codzienne wypijanie wystarczającej dla nas ilości wody. Dla większości osób 2-2,5L płynów dziennie to ilość optymalna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Często nie jesteśmy do świadomi, że symptomy, których doświadczamy powodowane są przez niedostateczną ilość wypitej wody w ciągu dnia. Sygnały ostrzegawcze, które wysyła organizm to między innymi:

  • Ból głowy
  • Zmęczenie
  • Rozdrażnienie
  • Zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi
  • Zaparcia
  • Zmniejszone wydalanie moczu
  • Ciemniejszy kolor moczu
  • Obniżenie koncentracji
  • Przy większym odwodnieniu nawet zawroty głowy i problemy ze snem

Japońska dieta wodna obiecuje wyleczenie poważnych chorób jak nowotwory czy cukrzyca typu 2, niestety jak dotąd nie udowodniono leczniczego działania tej diety w wymienionych jednostkach chorobowych. Wprowadzenie regularnego picia wody może za to przynieść ulgę w zaparciach oraz wpłynąć pozytywnie na problemy z nadciśnieniem tętniczym. Jednak, żeby pozbyć się tych problemów picie wody należy wprowadzić na stałe do codziennego harmonogramu dnia, a nie tylko przez określoną liczbę dni. W takim przypadku, kiedy zaprzestaniemy regularnego picia wody po upływie określonej liczby dni nasz problem najprawdopodobniej nawróci.

Natomiast w przypadku takich chorób jak cukrzyca typu 2 i nowotwory picie wody będzie bardzo ważnym elementem zdrowego stylu życia i diety, ale na pewno nie będzie drogą do wyleczenia czy ustabilizowania tych chorób. Opieranie się tylko na zasadach jakie proponuje japońska dieta wodna przyniesie więcej szkód niż pożytku w tych ciężkich chorobach.  Cukrzycę i nowotwory leczy się za pomocą doboru odpowiednich lekarstw, indywidualnie dostosowanej dietoterapii i zmiany stylu życia, a nie tylko za pomocą nawadniania organizmu.

Kolejną zaletą takiego podejścia może być zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii w ciągu dnia i tym samym pomoc w redukcji masy ciała. Po pierwsze z diety należy wykluczyć dodatkowe źródła cukru, co już pozwoli na wyeliminowanie pustych kalorii z diety. Po drugie większa ilość wypitej wody wpłynie na zwiększenie uczucia sytości- czyli po prostu nie będzie nam chciało się jeść. Często też mylimy uczucie pragnienia z uczuciem głodu. Warto wtedy najpierw sięgnąć po szklankę wody, a dopiero potem po przekąskę, jeśli nadal będziemy odczuwać głód.

Sam rytuał wprowadza ograniczenia i konkretne pory, w których można pić wodę. Pomysł nie jest zły, często warto nie pić w trakcie jedzenia, szczególnie jeśli cierpimy na refluks. Prawdopodobnie podłożem tej idei jest myślenie, że jeśli wypijemy wodę w czasie okołoposiłkowym to spowoduje to rozcieńczenie enzymów trawiennych- tym czasem takie myślenie jest błędne. Jeśli picie płynów wpływałoby w taki sposób na trawienie, to byłoby ono skutecznie utrudnione i prawdopodobnie nikt z nas nie trawiłby prawidłowo. Co więcej nie moglibyśmy wtedy jeść zup i ich odpowiednio trawić- w końcu zupa to nic innego jak płyn z dodatkami. Tymczasem nic takiego nie ma miejsca, pomimo że większość z nas pije wodę oraz inne płyny tuż po posiłkach. 

Jak prawidłowo pić wodę?

O tym, że powinniśmy się napić daje nam znać uczucie pragnienia. Najlepiej jest jednak nie czekać na jego pojawienie się, ponieważ występuje ono dopiero przy lekkim odwodnieniu organizmu. Żeby temu zapobiec należy:

  • Pić często i małymi łykami, regularnie przez cały dzień- woda zostanie wtedy najlepiej przyswojona
  • Najlepiej spożywać czystą wodę, bez dodatków smakowych i słodzideł
  • W trakcie aktywności powinniśmy wypijać dodatkowo co najmniej 0,5L wody- im aktywność trwa dłużej i jest bardziej intensywna, tym więcej wody będziemy potrzebować w jej trakcie

Warto także nosić ze sobą butelkę z wodą, dzięki czemu łatwiej będzie wyrobić nawyk regularnego picia wody. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w butelkę wielokrotnego użytku z filtrem- wtedy będzie można ją napełniać w dogodnym czasie w ciągu dnia i tym samym mieć tą wodę zawsze przy sobie. 

Dieta japońska wodna- podsumowanie

Japońska dieta wodna wywodzi się z kraju, w którym przypisuje się różnym rytuałom duże oddziaływanie na nasze zdrowie. Nie inaczej jest w przypadku tej diety- jest ona niczym innym jak rytuałem picia wody w połączeniu ze zdrową dietą. Osoby praktykujące ten typ podejścia do nawadniania organizmu wierzą, że za pomocą odpowiedniego podejścia do wypijania wody i określonego czasu trwania tego rytuału są w stanie wyleczyć wiele chorób i dolegliwości- zaczynając od zaparć i nadciśnienia, a na cukrzycy typu 2 i nowotworach kończąc. O ile w przypadku dwóch pierwszych schorzeń faktycznie picie wody przyniesie poprawę, o tyle w przypadku tak poważnych chorób jak cukrzyca czy nowotwór nie ma to żadnych naukowych podstaw. Co więcej- japońska dieta wodna stosowana jako jedyne leczenie takich chorób będzie narażało życie i zdrowie osób na nie cierpiących. 

W przypadku nadciśnienia tętniczego i zaprać picie wody ma bardzo duże znaczenie i pozwala na zmniejszenie i uregulowanie tych dolegliwości, natomiast bardziej niż przestrzeganie rytuału będzie tutaj miała pozytywny wpływ po prostu regularność picia wody oraz jej odpowiednia ilość.

Innym założeniem japońskiej diety wodnej jest jedzenie każdego posiłku tylko przez 15 minut. Odpowiedni czas spożywania posiłku jest bardzo ważny dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu oraz zachowania prawidłowej perystaltyki jelit, natomiast najczęściej 15 minut to za krótko, żeby odpowiednio przeżuć i wstępnie przetrawić posiłek. Najlepiej dla naszego zdrowia jest jeść posiłki minimum 25 minut, skupiając się na dokładnym pogryzieniu i przeżuciu pokarmu. Warto w tym czasie skupić się na jedzeniu, nie stosować żadnych rozpraszaczy jak telewizja czy telefon.

Podsumowując- japońska dieta wodna jest kolejnym pomysłem na dojście do zdrowia w większych i mniejszych schorzeniach. Jej założenia nie są złe i nie zaszkodzą osobom chcącym wypróbować taki schemat picia wody. Dzięki niej możemy nauczyć się regularnego picia odpowiedniej ilości płynów, a także ograniczenia słodyczy oraz słonych przekąsek, które są źródłem głównie pustych kalorii. Dieta japońska wodna ułatwi nam też wyrobienie nawyku regularnego jedzenia posiłków przez zachowanie odpowiednich odstępów między piciem a ich spożywaniem.

Natomiast na pewno nie jest to remedium na cięższe choroby– w tym przypadku zastosowanie tylko diety japońskiej wpłynie na brak poprawy lub wręcz pogorszenie dolegliwości. Odpowiednie nawodnienie organizmu w chorobach jak cukrzyca typu 2 i nowotwory pełni funkcję uzupełniającą odpowiednią dietoterapię oraz leczenie.

Nie istnieje tez coś takiego jak oczyszczanie organizmu za pomocą rytualnego picia wody– w naszym organizmie zachodzi wiele procesów, które doskonale radzą sobie z jego oczyszczaniem bez konieczności sięgania po dodatkową pomoc z zewnątrz. 

Regularne nawadnianie organizmu ma pozytywny wpływ na jego funkcjonowanie: poprawia trawienie, zmniejsza nadciśnienie, a także usprawnia pracę mózgu. Warto pamiętać o piciu wody szczególnie w okresie letnim, kiedy wysoka temperatura szybciej doprowadzi do odwodnienia organizmu. 

Tło
Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji