Przejdź do treści
Napisz do nas:  kontakt@majacademy.pl
Dieta dr Cohena – nowy sposób na odchudzanie?

Dieta dr Cohena – nowy sposób na odchudzanie?

Dieta Cohena, inaczej nazywana dietą paryską, zyskuje ostatnio coraz większą popularność. To wszystko za sprawą głośnego procesu, który wytoczył dr Jean-Michael Cohen twórcy diety Dukana. W krajach europejskich popularność dzięki temu zyskała książka “Dieta paryska”, której twórcą jest właśnie dr Cohen. Czy paryska dieta Cohena to kolejna dieta cud? Czy dieta Cohena to dobry sposób na odchudzanie?

Owoc w tle

Dieta Cohena – zasady

Dieta Cohena stała się nadzieją dla osób, które chcą zredukować masę ciała i szukają modelu żywienia, który im w tym pomoże. Dieta paryska czerpie bardzo dużo ze sposobu odżywiania Francuzów, którzy kojarzą się z osobami szczupłymi, lubiącymi pyszne jedzenie i pielęgnującymi zasadę slow food. Nic więc dziwnego, że paryską dietą Cohena zainteresował się cały świat. Jakie są jej zasady?

Dieta Cohena składa się z trzech etapów: cafe, bistro i gourmet. Każdą z tych faz można lekko wydłużyć lub skrócić i dopasować pod swoje indywidualne potrzeby. Dieta paryska rozpoczyna się od fazy cafe, która nie jest fazą obowiązkową. Twórca diety zaleca tę fazę tylko i wyłącznie osobom zdrowym, ponieważ jest ona najbardziej restrykcyjna.

Faza cafe trwa średnio około 8-10 dni, a przedłużenie jej jest ryzykowne. Podczas niej bowiem spożywa się zaledwie 700-800 kcal dziennie! Jest to dieta bardzo restrykcyjna i nie zachęcamy do rozpoczynania diety od tego etapu. Zdecydowanie lepiej jest go pominąć. Dieta paryska w fazie “kawiarnianej” pozwala na spożycie jedynie niskokalorycznych potraw, najlepiej w postaci zup, koktajli lub puree. Dr Cohen zaleca na tym etapie o włączenie dodatkowej suplementacji, która pozwoli uzupełnić brakujące składniki odżywcze i pomoże zminimalizować zmęczenie. 

Kolejną fazą diety Cohena jest tzw. faza bistro. Faza bistro jest jedynie niewiele mniej restrykcyjna niż faza cafe. Kaloryczność tego etapu wciąż nie przekracza 1000 kcal. Trwa ona około 2-3 tygodnie. W fazie bistro dozwolone jest już spożycie większej ilości produktów. Twórca diety przygotował 3 jadłospisy na ten etap diety i można je stosować zamiennie, by uniknąć monotonii. Dr Cohen stworzył także listę zamienników, z której można korzystać, by móc jeszcze bardziej dostosować jadłospis pod indywidualne preferencje. Przykładowe przepisy z fazy bistro przedstawimy w dalszej części artykułu.

Ostatnią fazą diety Cohena jest faza gourmet, nazywa inaczej “fazą smakosza”. Długość jej trwania dopasowywana jest indywidualnie. Zakłada się jej koniec na moment, w którym osiągniemy wymarzoną masę ciała. Dr Cohen, tworząc dietę paryską, zaproponował 5 wersji jadłospisu na tę ostatnią fazę. Możemy skorzystać z następujących wersji diety paryskiej na etapie gourmet: klasyczna, ziemniaczana, wegetariańska, makaronowa, kanapkowa. Mimo że jest to rzekomo najmniej restrykcyjna faza diety, to wciąż pozwala jej stosującym spożywać jedynie 1200-1300 kcal. To wciąż bardzo mało! Kaloryczność na tym poziomie jest odpowiednia dla kilkuletniego dziecka, a nie dla dorosłej kobiety. 

Dieta paryska – jadłospis

Aby znaleźć przykładowy jadłospis, którego należy się trzymać na diecie paryskiej, należałoby kupić książkę dr Cohena. Można jednak doszukać się w internecie kilku przepisów, które są wyjęte z fazy drugiej, czyli z fazy bistro. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Dieta Cohena – przepisy

  1. Gazpacho pomarańczowo-paprykowe

Składniki:

  • 175 g pomidorów,
  • 55 g papryki żółtej,
  • 55 g pomarańczy,
  • 55 g cebuli,
  • 2 łyżki świeżej bazylii,
  • 2 łyżki octu winnego,
  • ½ białka,
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

Pomidory sparz, zdejmij skórkę i przekrój na 2 części, wyjmując gniazda nasienne. Pokrój je w kostkę. Następnie na małe kawałki posiekaj paprykę, pomarańczę i cebulę. Całość dokładnie zmiksuj. Do powstałej w ten sposób  masy dodaj ocet, białko oraz sól i pieprz. Ponownie dokładnie zmiksuj. Gazpacho można podawać z listkami bazylii.

  1. Wegetariański makaron orecchiette

Składniki:

  • 60 g suchego makaronu orecchiette,
  • 1 marchewka,
  • 1 cukinia,
  • 1 por,
  • mała papryka żółta,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

Cukinię obierz i pokrój w długie, cienkie plastry. To samo zrób z marchewką i porem. Paprykę pokrój w kostkę. Następnie wszystkie warzywa blanszuj. Makaron włóż do wrzącej, osolonej wody i gotuj ok. 7 minut. Rozgrzej oliwę na patelni i podsmaż posiekaną natkę pietruszki i zahartowane warzywa. Odcedź makaron i wymieszaj go z warzywami. Dopraw solą i pieprzem do smaku.

  1. Tarta szparagowa

Składniki: 

  • 2 kromki chleba pszennego,
  • 60 ml odtłuszczonego mleka,
  • 10 szparagów,
  • 1 jajko,
  • ¼ cebuli,
  • szczypta gałki muszkatołowej,
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

Chleb namocz w niewielkiej ilości mleka. Szparagi ugotuj na parze do miękkości i odcedź. Powinno wystarczyć 10-15 minut. Odłóż na bok 5 łodyg. Pozostałe łodygi drobno posiekaj i wymieszaj z chlebem, jajkiem i resztą mleka. Dodaj sól i pieprz do smaku, wsyp szczyptę gałki muszkatołowej. Wyłóż do naczynia żaroodpornego z powłoką nieprzywierającą i ozdób resztą szparagów. Piecz około 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza.

Każdy z podanych wyżej przepisów diety Cohena można modyfikować, dobierając pod swoje upodobania. Wystarczy skorzystać z listy zamienników, którą zaproponował autor diety paryskiej.

Dieta paryska na odchudzanie

Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na dietę paryską dr Cohena i nurtuje Cię pytanie “Czy paryska dieta dr Cohena jest dobra na odchudzanie?”, to z przykrością musimy stwierdzić, że NIE. Jest to dieta bardzo restrykcyjna. Nawet ostatni etap diety dr Cohena, który rzekomo ma być najmniej rygorystyczny, dostarcza skrajnie małą ilość kilokalorii. Dietę paryską można śmiało nazwać dietą głodówkową. Niewątpliwe jest, że na tego typu diecie, redukcja masy ciała będzie widoczna. Jednak efekty będą nie tylko nietrwałe, to jeszcze okupione uszczerbkiem na zdrowiu. 

Najlepszym sposobem na odchudzanie jest stosowanie deficytu energetycznego. Jeśli będziesz spożywać mniejszą ilość kilokalorii niż wynosi Twoje zapotrzebowanie – schudniesz! Nie powinna to być jednak zbyt duża redukcja. Na początku zaleca się obcięcie swojego zapotrzebowania o 200-400 kcal. Złotą zasadą odchudzania jest to, żeby nigdy nie spożywać mniejszej ilości kilokalorii niż wynosi podstawowa przemiana materii, czyli taka ilość energii, która jest absolutnym minimum, zapewniającym nam zachowanie podstawowych funkcji życiowych. Paryska dieta Cohena zaleca przyjmowanie w początkowych fazach zaledwie 700 kcal! Jest to zdecydowanie za mało, a stosowanie tego typu diet może skutkować rozwojem poważniejszych zaburzeń. Nie mówiąc już o prawie pewnym efekcie jo-jo. 

Jeśli chcesz wyliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne, skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora: link.

Ponadto, aby redukcja masy ciała była trwała, należy na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe na nieco zdrowsze. Stosując różnego rodzaju “diety cud”, przechodzimy na dietę jedynie na chwilę. Po uzyskaniu wymarzonych efektów, powracamy najczęściej do starych nawyków, a utracone kilogramy wracają z nawiązką. Nie musisz stosować konkretnych, restrykcyjnych diet, by osiągnąć wymarzony cel. Wystarczy zdrowa, odżywcza dieta z lekkim deficytem kalorycznym. 

Tło
Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji